Mens Open 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Rubens KING | 22 | Guildford Ct | | 4:04.89 | | | | |
| 50m 27.29 | 100m 57.77 | 150m 1:29.07 | 200m 2:00.98 | 250m 2:33.08 | 300m 3:05.69 | 350m 3:35.94 | 400m 4:04.89 |
2. | Alex MASON | 23 | G B Police | | 4:32.00 | | | | |
| 50m 28.51 | 100m 1:00.96 | 150m 1:34.74 | 200m 2:09.17 | 250m 2:44.32 | 300m 3:19.73 | 350m 3:55.76 | 400m 4:32.00 |
3. | Joseph MCCUE | 24 | Oldham Aqua | | 4:45.04 | | | | |
| 50m 29.77 | 100m 1:03.86 | 150m 1:39.84 | 200m 2:16.50 | 250m 2:53.32 | 300m 3:30.80 | 350m 4:08.31 | 400m 4:45.04 |
4. | Scott HADLEY | 21 | Orion | | 5:24.95 | | | | |
| 50m 35.99 | 100m 1:15.32 | 150m 1:56.17 | 200m 2:37.52 | 250m 3:19.44 | 300m 4:01.56 | 350m 4:43.83 | 400m 5:24.95 |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | William JOLLY | 28 | Newcastle | | 4:05.21 | | | | |
| 50m 27.63 | 100m 58.35 | 150m 1:29.43 | 200m 2:01.25 | 250m 2:33.24 | 300m 3:05.54 | 350m 3:37.01 | 400m 4:05.21 |
2. | Christopher KNIGHT | 28 | Trafford Met | | 4:07.45 | | | | |
| 50m 26.59 | 100m 56.66 | 150m 1:28.01 | 200m 1:59.93 | 250m 2:32.14 | 300m 3:04.44 | 350m 3:36.70 | 400m 4:07.45 |
3. | Danny BAKER | 25 | Rochford | | 4:16.29 | | | | |
| 50m 28.56 | 100m 1:00.09 | 150m 1:32.81 | 200m 2:06.13 | 250m 2:38.97 | 300m 3:12.09 | 350m 3:45.34 | 400m 4:16.29 |
4. | Thomas MILLS | 26 | Trafford Met | | 4:22.04 | | | | |
| 50m 28.32 | 100m 1:01.22 | 150m 1:35.04 | 200m 2:08.40 | 250m 2:41.42 | 300m 3:14.84 | 350m 3:48.76 | 400m 4:22.04 |
5. | Neal THOMSON | 28 | Out To Swim | | 4:26.28 | | | | |
| 50m 28.62 | 100m 1:01.66 | 150m 1:35.98 | 200m 2:10.40 | 250m 2:45.27 | 300m 3:19.73 | 350m 3:54.26 | 400m 4:26.28 |
6. | Luke MAUNDER | 27 | Birm'ham Uni | | 4:29.14 | | | | |
| 50m 30.55 | 100m 1:04.01 | 150m 1:38.28 | 200m 2:12.63 | 250m 2:47.19 | 300m 3:21.42 | 350m 3:55.71 | 400m 4:29.14 |
7. | Etienne CAMBIER | 29 | Otter | | 4:31.42 | | | | |
| 50m 29.96 | 100m 1:03.59 | 150m 1:37.95 | 200m 2:12.44 | 250m 2:47.69 | 300m 3:22.57 | 350m 3:57.33 | 400m 4:31.42 |
8. | George MORREAL | 27 | Oldham Aqua | | 4:36.01 | | | | |
| 50m 29.93 | 100m 1:03.71 | 150m 1:38.45 | 200m 2:13.52 | 250m 2:48.44 | 300m 3:24.05 | 350m 4:00.27 | 400m 4:36.01 |
9. | Adam WARNER | 29 | Barnet Copt | | 4:36.80 | | | | |
| 50m 30.29 | 100m 1:04.34 | 150m 1:39.53 | 200m 2:14.76 | 250m 2:50.23 | 300m 3:26.01 | 350m 4:01.84 | 400m 4:36.80 |
10. | John MCDONALD | 25 | Heart Of Mid | | 4:39.78 | | | | |
| 50m 30.81 | 100m 1:04.76 | 150m 1:39.56 | 200m 2:14.81 | 250m 2:50.70 | 300m 3:27.09 | 350m 4:03.97 | 400m 4:39.78 |
11. | Ian SUTHERLAND | 27 | Heart Of Mid | | 4:46.02 | | | | |
| 50m 30.77 | 100m 1:05.60 | 150m 1:41.97 | 200m - | 250m 2:55.91 | 300m 3:33.21 | 350m 4:10.25 | 400m 4:46.02 |
12. | Andrew MCCRONE | 27 | Heart Of Mid | | 4:48.80 | | | | |
| 50m 31.77 | 100m 1:07.14 | 150m 1:44.17 | 200m 2:21.86 | 250m 2:59.36 | 300m 3:36.51 | 350m 4:13.48 | 400m 4:48.80 |
13. | Thomas ALLEN | 28 | G B Police | | 4:55.34 | | | | |
| 50m 31.03 | 100m 1:06.42 | 150m 1:42.62 | 200m 2:19.99 | 250m 2:57.54 | 300m 3:35.53 | 350m 4:13.25 | 400m 4:55.34 |
14. | Christopher MAY | 27 | Ealing | | 4:56.76 | | | | |
| 50m 33.35 | 100m 1:10.73 | 150m 1:48.44 | 200m 2:26.46 | 250m 3:04.82 | 300m 3:43.49 | 350m 4:20.95 | 400m 4:56.76 |
15. | Warren KAVENEY | 27 | Trafford Met | | 5:17.27 | | | | |
| 50m 33.43 | 100m 1:11.46 | 150m 1:51.19 | 200m 2:32.89 | 250m 3:14.49 | 300m 3:56.52 | 350m 4:38.16 | 400m 5:17.27 |
16. | Sam BRADLEY | 26 | Team Luton | | 5:24.21 | | | | |
| 50m 36.48 | 100m 1:16.31 | 150m 1:57.65 | 200m 2:39.37 | 250m 3:21.15 | 300m 4:02.94 | 350m 4:44.26 | 400m 5:24.21 |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Richard JAGGER | 30 | East Leeds | | 4:15.32 | | | | |
| 50m 28.27 | 100m 59.70 | 150m 1:32.68 | 200m 2:06.53 | 250m 2:39.92 | 300m 3:13.34 | 350m 3:45.50 | 400m 4:15.32 |
2. | Dan JOHN | 32 | Totnes | | 4:17.49 | | | | |
| 50m 28.99 | 100m 1:01.36 | 150m 1:34.45 | 200m 2:07.84 | 250m 2:41.04 | 300m 3:14.13 | 350m 3:46.77 | 400m 4:17.49 |
3. | Sam WATTS | 33 | East Anglian | | 4:38.49 | | | | |
| 50m 30.59 | 100m 1:05.09 | 150m 1:40.58 | 200m 2:15.70 | 250m 2:50.89 | 300m 3:27.08 | 350m 4:02.46 | 400m 4:38.49 |
4. | Toby BANFIELD | 33 | Spencer | | 4:38.88 | | | | |
| 50m 30.64 | 100m 1:04.52 | 150m 1:39.97 | 200m 2:15.85 | 250m 2:52.20 | 300m 3:28.26 | 350m 4:04.23 | 400m 4:38.88 |
5. | Shaun CHALLIS | 32 | Brighton Dol | | 4:39.06 | | | | |
| 50m 30.41 | 100m 1:04.61 | 150m 1:39.25 | 200m 2:14.83 | 250m 2:50.54 | 300m 3:26.93 | 350m 4:03.17 | 400m 4:39.06 |
6. | David TAYLOR | 33 | Heart Of Mid | | 4:43.62 | | | | |
| 50m 31.84 | 100m 1:07.16 | 150m 1:42.90 | 200m 2:19.43 | 250m 2:56.07 | 300m 3:32.90 | 350m 4:09.65 | 400m 4:43.62 |
7. | Matt WAN | 34 | Out To Swim | | 4:53.09 | | | | |
| 50m 30.32 | 100m 1:04.92 | 150m 1:41.26 | 200m 2:18.51 | 250m 2:56.51 | 300m 3:35.28 | 350m 4:14.87 | 400m 4:53.09 |
8. | Darryl VOKES | 34 | Northampton | | 4:56.31 | | | | |
| 50m 32.06 | 100m 1:07.99 | 150m 1:44.99 | 200m 2:22.33 | 250m 3:00.06 | 300m 3:38.55 | 350m 4:17.42 | 400m 4:56.31 |
9. | Steven CLARK | 31 | Exeter City | | 5:01.45 | | | | |
| 50m 33.72 | 100m 1:10.79 | 150m 1:48.88 | 200m 2:27.54 | 250m 3:05.85 | 300m - | 350m 4:24.01 | 400m 5:01.45 |
10. | Ian LANG | 31 | Exeter City | | 5:04.97 | | | | |
| 50m 34.26 | 100m 1:11.70 | 150m 1:50.09 | 200m 2:29.36 | 250m 3:09.07 | 300m 3:48.34 | 350m 4:27.41 | 400m 5:04.97 |
11. | Julian MEARS | 34 | Manch Tri | | 5:13.02 | | | | |
| 50m 33.54 | 100m 1:12.04 | 150m 1:52.71 | 200m 2:32.89 | 250m 3:13.88 | 300m 3:54.35 | 350m 4:34.86 | 400m 5:13.02 |
12. | Richard HINSLEY | 34 | B C & P Mast | | 5:31.01 | | | | |
| 50m 38.74 | 100m - | 150m 2:04.30 | 200m - | 250m - | 300m 4:11.39 | 350m 4:51.98 | 400m 5:31.01 |
| Ian HANSFORD | 32 | Lincoln Vulc | | DNC | | | | |
| Michael FLOWER | 34 | Teddington | | DNC | | | | |
| Alastair HONEY | 30 | Silver City | | DNC | | | | |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Paul BARNARD | 38 | Trafford Met | | 4:18.24 | | | | |
| 50m 28.42 | 100m 1:00.84 | 150m 1:33.86 | 200m 2:07.40 | 250m - | 300m 3:14.52 | 350m - | 400m 4:18.24 |
2. | Nicolas BARBER | 35 | Otter | | 4:25.10 | | | | |
| 50m 29.49 | 100m 1:02.58 | 150m 1:36.41 | 200m 2:11.01 | 250m 2:45.10 | 300m 3:19.11 | 350m 3:52.32 | 400m 4:25.10 |
3. | Richard DANN | 38 | Tynemouth | | 4:31.92 | | | | |
| 50m 29.48 | 100m 1:02.65 | 150m 1:36.79 | 200m 2:11.50 | 250m 2:46.48 | 300m 3:21.74 | 350m 3:56.84 | 400m 4:31.92 |
4. | Leon SMITH | 36 | Teddington | | 4:40.22 | | | | |
| 50m 32.94 | 100m 1:09.29 | 150m 1:45.82 | 200m 2:22.05 | 250m 2:58.30 | 300m 3:34.36 | 350m 4:07.07 | 400m 4:40.22 |
5. | Grant INNES | 39 | Teddington | | 4:43.47 | | | | |
| 50m 31.94 | 100m 1:07.13 | 150m 1:43.31 | 200m 2:20.10 | 250m 2:56.95 | 300m 3:33.85 | 350m 4:09.95 | 400m 4:43.47 |
6. | James BARWICK | 37 | East Leeds | | 4:45.71 | | | | |
| 50m 31.25 | 100m 1:06.14 | 150m 1:41.69 | 200m 2:18.31 | 250m 2:55.26 | 300m 3:32.75 | 350m 4:09.69 | 400m 4:45.71 |
7. | Guy ARMSTRONG | 37 | Kent Weald | | 4:56.41 | | | | |
| 50m 32.39 | 100m 1:08.25 | 150m 1:45.68 | 200m - | 250m 3:02.73 | 300m 3:41.66 | 350m 4:20.17 | 400m 4:56.41 |
8. | Matthew HOCKIN | 35 | Exeter City | | 5:16.61 | | | | |
| 50m 34.48 | 100m 1:13.89 | 150m 1:53.77 | 200m 2:34.90 | 250m 3:16.45 | 300m 3:58.23 | 350m 4:39.44 | 400m 5:16.61 |
9. | David WOOD | 37 | Aylesbury | | 5:23.53 | | | | |
| 50m 36.98 | 100m 1:16.32 | 150m 1:57.15 | 200m 2:38.09 | 250m 3:19.14 | 300m 4:01.13 | 350m 4:43.08 | 400m 5:23.53 |
10. | Adam IRISH | 39 | Newmarket | | 5:29.38 | | | | |
| 50m 35.46 | 100m 1:16.01 | 150m 1:59.27 | 200m 2:41.31 | 250m 3:24.13 | 300m 4:48.91 | 350m - | 400m 5:29.38 |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | David DENNY | 43 | Co Oxford | | 4:16.57 | | | | |
| 50m 28.71 | 100m 1:00.61 | 150m 1:33.45 | 200m 2:06.57 | 250m 2:39.79 | 300m 3:12.99 | 350m 3:45.82 | 400m 4:16.57 |
2. | Richard HOPE | 43 | Guildford Ct | | 4:17.04 | | | | |
| 50m 29.95 | 100m 1:02.42 | 150m 1:35.40 | 200m 2:08.44 | 250m 2:41.46 | 300m 3:13.77 | 350m 3:45.54 | 400m 4:17.04 |
3. | Christopher RIX | 43 | Warrington M | | 4:25.21 | | | | |
| 50m 30.52 | 100m 1:03.53 | 150m 1:37.40 | 200m 2:11.32 | 250m 2:45.66 | 300m 3:19.85 | 350m 3:53.38 | 400m 4:25.21 |
4. | Steven HURLEY | 44 | Exeter City | | 4:30.75 | | | | |
| 50m 31.26 | 100m 1:04.67 | 150m 1:38.73 | 200m 2:13.00 | 250m 2:48.19 | 300m 3:22.75 | 350m 3:57.50 | 400m 4:30.75 |
5. | Philip WOODS | 41 | Warrington M | | 4:31.03 | | | | |
| 50m 31.95 | 100m - | 150m 1:40.36 | 200m - | 250m 2:49.29 | 300m - | 350m 3:57.91 | 400m 4:31.03 |
6. | Alexander BEVIS | 44 | Team Anglia | | 4:42.44 | | | | |
| 50m 32.15 | 100m 1:08.71 | 150m 1:45.36 | 200m 2:22.57 | 250m 2:59.19 | 300m 3:35.06 | 350m 4:10.44 | 400m 4:42.44 |
7. | Nigel GASKIN | 42 | G B Police | | 4:46.16 | | | | |
| 50m 30.29 | 100m 1:05.34 | 150m 1:41.60 | 200m 2:19.34 | 250m 2:55.38 | 300m 3:33.79 | 350m 4:10.63 | 400m 4:46.16 |
8. | Andrew SEIVEWRIGHT | 43 | Lewes | | 5:54.88 | | | | |
| 50m 36.88 | 100m 1:18.86 | 150m 2:04.11 | 200m - | 250m - | 300m 4:24.13 | 350m 5:11.47 | 400m 5:54.88 |
| Simon DYSON | 40 | Guildford Ct | | DNC | | | | |
| Chris KNEE | 40 | East Leeds | | DNC | | | | |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Richard SYMONS | 45 | Trafford Met | | 4:31.77 | | | | |
| 50m 31.22 | 100m 1:05.92 | 150m 1:40.80 | 200m 2:15.95 | 250m 2:49.83 | 300m 3:24.92 | 350m 3:58.95 | 400m 4:31.77 |
2. | Ian WALLACE | 49 | Brentwood | | 4:42.09 | | | | |
| 50m 32.34 | 100m 1:06.89 | 150m 1:42.80 | 200m 2:19.45 | 250m 2:56.08 | 300m 3:32.48 | 350m 4:08.36 | 400m 4:42.09 |
3. | Simon MARSDEN | 45 | Barnet Copt | | 4:53.49 | | | | |
| 50m 32.96 | 100m 1:09.31 | 150m 1:46.09 | 200m 2:23.62 | 250m 3:01.10 | 300m 3:38.89 | 350m 4:16.61 | 400m 4:53.49 |
4. | Keith DUNNETT | 49 | Silver City | | 4:58.39 | | | | |
| 50m 33.03 | 100m 1:09.27 | 150m 1:46.44 | 200m 2:24.80 | 250m 3:02.96 | 300m 3:42.16 | 350m 4:20.97 | 400m 4:58.39 |
5. | Neville KING | 48 | Exeter City | | 5:03.71 | | | | |
| 50m 34.51 | 100m 1:12.06 | 150m 1:50.76 | 200m 2:29.91 | 250m 3:09.21 | 300m 3:48.23 | 350m 4:26.97 | 400m 5:03.71 |
6. | Simon BERREY | 48 | Spencer | | 5:04.30 | | | | |
| 50m 33.74 | 100m 1:10.60 | 150m 1:49.09 | 200m 2:28.44 | 250m 3:07.55 | 300m 3:47.01 | 350m 4:26.33 | 400m 5:04.30 |
7. | Nick WHITE | 48 | Loughborough | | 5:04.70 | | | | |
| 50m 34.66 | 100m 1:13.11 | 150m 1:52.35 | 200m 2:31.95 | 250m 3:10.96 | 300m 3:49.68 | 350m 4:27.78 | 400m 5:04.70 |
8. | Robert DAVIS | 49 | Team Anglia | | 5:05.01 | | | | |
| 50m 33.16 | 100m 1:10.24 | 150m 1:48.96 | 200m 2:28.21 | 250m 3:07.48 | 300m 3:47.07 | 350m 4:26.85 | 400m 5:05.01 |
| David BELL | 48 | Bracknell | | DNC | | | | |
| Dave PETHERS | 49 | Chelmsford | | DNC | | | | |
| Stewart FINN | 49 | Rochford | | DNC | | | | |
| Mark DEAKIN | 48 | Teddington | | DNC | | | | |
| Daniel COTTON | 45 | Spencer | | DNC | | | | |
| Christopher MORGAN | 47 | Otter | | DNC | | | | |
| Paul ALLEN | 47 | Brighton Dol | | DNC | | | | |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Peter DIXON | 51 | Otter | | 4:29.01 | | | | |
| 50m 30.34 | 100m 1:03.64 | 150m 1:38.18 | 200m 2:12.90 | 250m 2:47.87 | 300m 3:22.63 | 350m 3:56.37 | 400m 4:29.01 |
2. | Andrew CARR | 53 | East Leeds | | 4:34.63 | | | | |
| 50m 31.43 | 100m 1:05.13 | 150m 1:39.89 | 200m 2:14.96 | 250m 2:50.14 | 300m 3:25.34 | 350m 4:00.45 | 400m 4:34.63 |
3. | Simon GRIFFITHS | 53 | Teddington | | 4:55.90 | | | | |
| 50m 33.78 | 100m 1:10.34 | 150m 1:48.00 | 200m 2:25.68 | 250m 3:03.45 | 300m 3:41.35 | 350m 4:19.32 | 400m 4:55.90 |
4. | Phillip MOULSON | 53 | East Anglian | | 4:58.81 | | | | |
| 50m 34.88 | 100m 1:11.70 | 150m 1:49.52 | 200m 2:27.71 | 250m 3:05.93 | 300m 3:44.35 | 350m 4:22.23 | 400m 4:58.81 |
5. | Mark SALWAY | 51 | Mid Sussex | | 5:03.77 | | | | |
| 50m 33.67 | 100m 1:11.30 | 150m 1:50.44 | 200m 2:30.03 | 250m 3:08.21 | 300m 3:47.54 | 350m 4:26.38 | 400m 5:03.77 |
6. | Pete RUSSELL | 51 | Team Anglia | | 5:10.59 | | | | |
| 50m 35.92 | 100m 1:14.10 | 150m 1:52.68 | 200m 2:33.30 | 250m 3:13.53 | 300m 3:53.52 | 350m 4:32.87 | 400m 5:10.59 |
7. | John O'ROURKE | 50 | Team Luton | | 5:28.85 | | | | |
| 50m 37.21 | 100m 1:17.58 | 150m 1:59.24 | 200m 2:41.31 | 250m 3:23.03 | 300m 4:05.55 | 350m 4:47.74 | 400m 5:28.85 |
8. | David BORTHWICK | 51 | East Anglian | | 5:37.76 | | | | |
| 50m 38.48 | 100m 1:19.95 | 150m 2:02.68 | 200m 2:46.01 | 250m 3:29.24 | 300m 4:12.78 | 350m 4:55.74 | 400m 5:37.76 |
9. | Clive SMITH | 50 | Etwall | | 5:53.73 | | | | |
| 50m 37.37 | 100m 1:19.18 | 150m 2:04.45 | 200m 2:49.76 | 250m 3:35.94 | 300m 4:22.55 | 350m 5:09.27 | 400m 5:53.73 |
| Simon BRADFORD | 52 | Team Anglia | | DNC | | | | |
| Richard STOCK | 52 | Leic Peng | | DNC | | | | |
| Stephen CRANE | 54 | Coalville | | DNC | | | | |
| Clive ROBERTS | 54 | Co Chester | | DNC | | | | |
| Patrick GORE | 51 | Cardiff Mast | | DNC | | | | |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Mark JONES | 59 | Warrington M | | 4:52.05 | | | | |
| 50m 33.88 | 100m 1:10.38 | 150m 1:47.50 | 200m 2:25.08 | 250m 3:01.79 | 300m 3:39.16 | 350m 4:16.18 | 400m 4:52.05 |
2. | Sean KINSEY | 55 | Stroud Mast | | 4:53.34 | | | | |
| 50m 32.11 | 100m 1:06.31 | 150m 1:41.76 | 200m 2:17.94 | 250m 2:54.82 | 300m 3:31.32 | 350m 4:07.03 | 400m 4:53.34 |
3. | David CLARKE | 55 | Wrekin Coll | | 5:00.11 | | | | |
| 50m 33.45 | 100m 1:11.27 | 150m 1:49.73 | 200m 2:28.27 | 250m 3:06.41 | 300m 3:45.03 | 350m 4:23.13 | 400m 5:00.11 |
4. | Stephen BOTTOMLEY | 56 | Bo Kirklees | | 5:03.30 | | | | |
| 50m 35.70 | 100m 1:13.51 | 150m 1:52.44 | 200m 2:32.10 | 250m 3:11.10 | 300m 3:49.52 | 350m 4:27.31 | 400m 5:03.30 |
5. | Matthew GRANT | 55 | Gates &Whick | | 5:08.02 | | | | |
| 50m 33.39 | 100m 1:09.18 | 150m - | 200m 2:24.74 | 250m 3:04.56 | 300m 3:45.45 | 350m - | 400m 5:08.02 |
6. | David WRIGHT | 58 | Team Luton | | 5:12.54 | | | | |
| 50m 34.83 | 100m 1:13.17 | 150m 1:52.60 | 200m 2:32.71 | 250m 3:12.46 | 300m 3:52.80 | 350m 4:32.94 | 400m 5:12.54 |
7. | Andrew GRISTWOOD | 55 | Cleethorpes | | 5:15.71 | | | | |
| 50m 35.51 | 100m 1:14.39 | 150m 1:53.98 | 200m 2:33.99 | 250m 3:14.68 | 300m 3:55.61 | 350m 4:36.06 | 400m 5:15.71 |
8. | Adam LELEAN | 57 | East Anglian | | 5:20.54 | | | | |
| 50m 35.57 | 100m 1:14.53 | 150m 1:55.55 | 200m - | 250m 3:18.39 | 300m - | 350m - | 400m 5:20.54 |
9. | Andrew HOOPER | 56 | Teddington | | 5:22.38 | | | | |
| 50m 36.48 | 100m 1:15.80 | 150m 1:56.62 | 200m 2:37.95 | 250m 3:19.39 | 300m 4:00.85 | 350m 4:42.47 | 400m 5:22.38 |
10. | Mark PARTRIDGE | 56 | Stroud Mast | | 5:32.11 | | | | |
| 50m 36.26 | 100m 1:16.51 | 150m 1:58.42 | 200m 2:40.81 | 250m 3:23.43 | 300m 4:06.35 | 350m 4:49.58 | 400m 5:32.11 |
11. | Gordon CARTWRIGHT | 58 | Chelmsford | | 5:39.39 | | | | |
| 50m 37.58 | 100m - | 150m - | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 5:39.39 |
12. | Stevan EGGLETON | 59 | Camphill Ed | | 5:45.32 | | | | |
| 50m 39.05 | 100m 1:22.88 | 150m 2:06.64 | 200m 2:51.51 | 250m 3:35.91 | 300m 4:20.68 | 350m 5:03.50 | 400m 5:45.32 |
13. | Ian COSTELLO | 59 | Stevenage | | 6:04.65 | | | | |
| 50m 37.11 | 100m 1:20.37 | 150m 2:06.77 | 200m 2:54.85 | 250m 3:43.01 | 300m 4:32.16 | 350m 5:19.89 | 400m 6:04.65 |
| Michael BARNETT | 56 | Spencer | | DNC | | | | |
| Mark REYNOLDS | 56 | Barnet Copt | | DQ | | | | |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Simon VEALE | 63 | Totnes | | 5:00.68 | | | | |
| 50m 33.81 | 100m 1:11.63 | 150m 1:50.22 | 200m 2:28.96 | 250m 3:07.80 | 300m 3:46.12 | 350m 4:24.31 | 400m 5:00.68 |
2. | Andrew BURGESS | 63 | Mid Sussex | | 5:16.87 | | | | |
| 50m 37.09 | 100m 1:16.74 | 150m 1:57.20 | 200m 2:37.62 | 250m 3:18.09 | 300m 3:58.45 | 350m 4:38.29 | 400m 5:16.87 |
3. | Guy FAWKES | 60 | Billingham | | 5:32.69 | | | | |
| 50m 37.63 | 100m 1:18.96 | 150m 2:01.36 | 200m 2:44.12 | 250m 3:27.06 | 300m 4:10.44 | 350m 4:52.48 | 400m 5:32.69 |
4. | Antony SCOTT | 60 | Southport | | 5:34.35 | | | | |
| 50m 37.56 | 100m 1:18.70 | 150m 2:01.19 | 200m 2:44.00 | 250m 3:27.29 | 300m 4:09.94 | 350m 4:52.99 | 400m 5:34.35 |
5. | Ian POWELL | 60 | Welsh Ind | | 5:51.89 | | | | |
| 50m 40.42 | 100m 1:24.55 | 150m 2:09.62 | 200m 2:54.41 | 250m 3:39.34 | 300m 4:23.69 | 350m 5:08.25 | 400m 5:51.89 |
65/69 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Eddie RIACH | 66 | Milngavie &B | | 5:09.44 | | | | |
| 50m 35.36 | 100m 1:13.72 | 150m 1:53.10 | 200m 2:32.68 | 250m 3:12.41 | 300m 3:52.10 | 350m 4:31.38 | 400m 5:09.44 |
2. | David DAVENPORT | 66 | Bracknell | | 5:33.13 | | | | |
| 50m 35.61 | 100m 1:14.89 | 150m 1:55.91 | 200m 2:39.03 | 250m - | 300m 4:07.65 | 350m 4:51.79 | 400m 5:33.13 |
3. | David RANDALL | 65 | Manch Tri | | 5:55.02 | | | | |
| 50m 41.91 | 100m 1:24.84 | 150m 2:10.87 | 200m 2:55.68 | 250m 3:42.01 | 300m 4:26.90 | 350m 5:11.54 | 400m 5:55.02 |
4. | Robert CRAMB | 66 | Birmingham M | | 6:04.62 | | | | |
| 50m 41.12 | 100m 1:26.25 | 150m 2:12.48 | 200m 2:59.20 | 250m 3:45.79 | 300m 4:32.59 | 350m 5:18.98 | 400m 6:04.62 |
5. | Ian URQUHART | 65 | Co Lincoln P | | 6:05.54 | | | | |
| 50m 41.50 | 100m - | 150m - | 200m 2:59.33 | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 6:05.54 |
6. | Ian WHYTE | 65 | Co Sund'land | | 6:13.34 | | | | |
| 50m 41.07 | 100m 1:27.91 | 150m 2:15.34 | 200m 3:03.96 | 250m 3:52.01 | 300m 4:40.31 | 350m 5:27.53 | 400m 6:13.34 |
7. | Anthony MEEK | 69 | Kent Weald | | 6:28.64 | | | | |
| 50m 41.88 | 100m 1:29.78 | 150m 2:20.59 | 200m 3:12.18 | 250m 4:03.92 | 300m 4:54.17 | 350m 5:41.72 | 400m 6:28.64 |
8. | Paul MILLINGTON | 67 | Camphill Ed | | 6:54.38 | | | | |
| 50m 46.98 | 100m 1:37.62 | 150m 2:29.55 | 200m 3:21.81 | 250m 4:15.94 | 300m 5:08.82 | 350m 6:01.75 | 400m 6:54.38 |
9. | Peter RANK | 67 | Co Cambridge | | 7:08.12 | | | | |
| 50m 45.04 | 100m 1:38.29 | 150m 2:34.02 | 200m 3:29.79 | 250m 4:25.62 | 300m 5:21.01 | 350m 6:16.70 | 400m 7:08.12 |
| Peter RAE | 66 | Otter | | DNC | | | | |
70/74 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | David HEMBROW | 72 | S Bournem'th | | 5:48.11 | | | | |
| 50m - | 100m 1:21.85 | 150m - | 200m - | 250m 3:34.20 | 300m - | 350m - | 400m 5:48.11 |
2. | Stuart MCLELLAN | 70 | Sudbury | | 6:01.38 | | | | |
| 50m 39.82 | 100m 1:24.26 | 150m 2:10.26 | 200m 2:57.20 | 250m 3:43.99 | 300m 4:30.21 | 350m 5:17.11 | 400m 6:01.38 |
3. | Terence MANSI | 70 | Sudbury | | 6:32.91 | | | | |
| 50m 41.15 | 100m 1:30.10 | 150m 2:20.71 | 200m 3:12.05 | 250m 4:03.65 | 300m 4:54.55 | 350m 5:44.63 | 400m 6:32.91 |
4. | Peter STEPHENS | 72 | Spencer | | 6:41.12 | | | | |
| 50m 43.24 | 100m 1:31.78 | 150m 2:23.62 | 200m 3:16.07 | 250m 4:08.61 | 300m 5:00.26 | 350m 5:51.28 | 400m 6:41.12 |
5. | William SAMPSON | 74 | Melton M'bry | | 7:25.57 | | | | |
| 50m 47.34 | 100m 1:42.51 | 150m 2:40.03 | 200m 3:39.06 | 250m 4:36.64 | 300m 5:34.51 | 350m 6:32.35 | 400m 7:25.57 |
6. | Dennis VICK | 74 | Erith & Dist | | 7:31.87 | | | | |
| 50m 47.43 | 100m 1:42.70 | 150m 2:39.12 | 200m 3:36.16 | 250m 4:36.28 | 300m 5:35.13 | 350m 6:33.73 | 400m 7:31.87 |
75/79 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Tony CHERRINGTON | 77 | Gloucester M | | 6:15.29 | | | | |
| 50m 41.35 | 100m 1:27.61 | 150m 2:15.15 | 200m 3:04.55 | 250m 3:53.03 | 300m 4:42.10 | 350m 5:30.58 | 400m 6:15.29 |
2. | Derek PARR | 75 | Otter | | 6:31.28 | | | | |
| 50m 43.69 | 100m 1:32.04 | 150m 2:22.45 | 200m 3:12.91 | 250m 4:03.40 | 300m 4:53.20 | 350m 5:42.96 | 400m 6:31.28 |
3. | Michael READ | 78 | Brighton | | 6:57.00 | | | | |
| 50m 44.92 | 100m 1:36.57 | 150m 2:29.80 | 200m 3:23.46 | 250m 4:17.98 | 300m 5:12.14 | 350m 6:05.52 | 400m 6:57.00 |
4. | John GOODBODY | 76 | Otter | | 7:48.32 | | | | |
| 50m 48.42 | 100m 1:46.04 | 150m 2:46.61 | 200m 3:47.38 | 250m 4:48.11 | 300m 5:49.28 | 350m 6:50.48 | 400m 7:48.32 |
80/84 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Malcolm ADKINS | 80 | Shrewsbury | | 8:15.91 | | | | |
| 50m 56.88 | 100m 1:59.39 | 150m 3:02.72 | 200m 4:06.46 | 250m 5:09.65 | 300m 6:12.69 | 350m 7:15.43 | 400m 8:15.91 |