Womens Open 400m IM - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Lauren Christian | 23 | Co Sheffield | | 5:50.05 | | | 456 | |
| 50m 34.78 | 100m 1:17.15 | 150m 2:03.69 | 200m 2:50.03 | 250m 3:37.94 | 300m 4:26.95 | 350m 5:09.93 | 400m 5:50.05 |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Katherine Loker | 27 | Calv Bing | | 5:34.76 | | | 521 | |
| 50m 36.07 | 100m 1:17.92 | 150m 2:01.28 | 200m 2:43.28 | 250m 3:32.12 | 300m 4:20.75 | 350m 4:58.26 | 400m 5:34.76 |
2. | Michelle Curry | 25 | Romford Town | | 5:42.23 | | | 488 | |
| 50m 35.59 | 100m 1:16.67 | 150m 2:00.15 | 200m 2:42.62 | 250m 3:31.80 | 300m 4:22.02 | 350m 5:02.95 | 400m 5:42.23 |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Katie Henderson | 31 | Reading | | 5:24.85 | | | 570 | |
| 50m 34.37 | 100m 1:13.44 | 150m 1:57.90 | 200m 2:41.44 | 250m 3:25.51 | 300m 4:09.90 | 350m 4:47.62 | 400m 5:24.85 |
2. | Elizabeth Murray | 33 | Ireland | | 5:43.64 | | | 482 | |
| 50m 34.94 | 100m 1:16.23 | 150m 2:01.00 | 200m 2:45.60 | 250m 3:35.69 | 300m 4:25.52 | 350m 5:05.45 | 400m 5:43.64 |
3. | Adrienne Monger | 32 | Hemel Hemp | | 6:37.34 | | | 311 | |
| 50m - | 100m 1:29.98 | 150m 2:21.18 | 200m 3:12.73 | 250m 4:11.34 | 300m 5:09.48 | 350m 5:54.68 | 400m 6:37.34 |
| Michelle Matson | 34 | Basingstoke | | DNC | | | | |
| Anna Fenton | 30 | Camden Swiss | | DNC | | | | |
| Sarah Kinsey | 33 | Bo Kirklees | | DNC | | | | |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Janet McLean | 39 | Carnegie | | 5:36.30 | | | 514 | |
| 50m 35.29 | 100m 1:16.47 | 150m 2:01.74 | 200m 2:47.70 | 250m 3:34.29 | 300m 4:22.61 | 350m 5:00.66 | 400m 5:36.30 |
2. | Jessica Wooddisse | 37 | Stroud Mast | | 5:47.24 | | | 467 | |
| 50m 37.82 | 100m 1:18.85 | 150m 2:06.42 | 200m 2:52.64 | 250m 3:42.24 | 300m 4:32.53 | 350m 5:10.58 | 400m 5:47.24 |
3. | Dawn Palmer | 36 | Romford Town | | 5:48.45 | | | 462 | |
| 50m 34.05 | 100m 1:15.28 | 150m 1:59.37 | 200m 2:43.45 | 250m 3:33.88 | 300m 4:26.04 | 350m 5:06.66 | 400m 5:48.45 |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Nicola Latty | 41 | Oundle | | 5:36.02 | | | 515 | |
| 50m 35.26 | 100m 1:14.17 | 150m 2:00.34 | 200m 2:44.14 | 250m 3:33.24 | 300m 4:22.76 | 350m 5:00.10 | 400m 5:36.02 |
2. | Helena McGrath | 40 | Ireland | | 5:50.32 | | | 455 | |
| 50m 35.84 | 100m 1:20.91 | 150m 2:06.69 | 200m 2:52.90 | 250m 3:42.04 | 300m 4:31.86 | 350m 5:10.94 | 400m 5:50.32 |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Judy Brown | 48 | Warr'ton Dol | | 5:53.03 | | | 444 | |
| 50m 36.47 | 100m 1:18.26 | 150m 2:02.66 | 200m 2:46.19 | 250m 3:38.80 | 300m 4:32.83 | 350m 5:13.08 | 400m 5:53.03 |
2. | June Falconer | 48 | Silver City | | 6:18.29 | | | 361 | |
| 50m 39.42 | 100m 1:23.85 | 150m 2:14.12 | 200m 3:03.37 | 250m 4:00.42 | 300m 4:55.94 | 350m 5:38.71 | 400m 6:18.29 |
3. | Traci Shipley | 48 | Ellesmere Pt | | 7:26.55 | | | 219 | |
| 50m 50.66 | 100m 1:50.96 | 150m 2:50.19 | 200m 3:47.61 | 250m 4:51.29 | 300m 5:52.61 | 350m 6:40.32 | 400m 7:26.55 |
4. | Jacqueline Farrow | 48 | Corby | | 8:53.75 | | | 128 | |
| 50m 1:00.20 | 100m 2:07.88 | 150m 3:21.52 | 200m 4:31.10 | 250m 5:38.97 | 300m 6:45.42 | 350m 7:52.38 | 400m 8:53.75 |
| Adele Parham | 45 | Exmouth | | DNC | | | | |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Stella Farrar | 53 | Arfon Mast | | 6:49.99 | | | 283 | |
| 50m 43.51 | 100m 1:38.11 | 150m 2:32.24 | 200m 3:23.52 | 250m 4:24.16 | 300m 5:25.81 | 350m 6:07.99 | 400m 6:49.99 |
2. | Anne Morrissery | 52 | Ireland | | 7:02.01 | | | 260 | |
| 50m 45.58 | 100m 1:43.08 | 150m 2:40.63 | 200m 3:40.20 | 250m 4:33.04 | 300m 5:27.56 | 350m 6:14.36 | 400m 7:02.01 |
| Katharine Gannon | 52 | Ren 96 | | DNC | | | | |
| Lesley Davies | 52 | Otter | | DQ SA- | | | | |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Amanda Heath | 55 | Spencer | | 6:13.21 | | | 376 | |
| 50m 40.62 | 100m 1:24.57 | 150m 2:16.30 | 200m 3:05.69 | 250m 3:57.07 | 300m 4:47.43 | 350m 5:31.75 | 400m 6:13.21 |
2. | Audrey Cooper | 58 | Silver City | | 6:34.67 | | | 318 | |
| 50m 46.69 | 100m 1:35.69 | 150m 2:28.54 | 200m 3:21.17 | 250m 4:13.61 | 300m 5:05.12 | 350m 5:50.64 | 400m 6:34.67 |
3. | Christine Goodair | 55 | Kings Corm | | 7:27.01 | | | 219 | |
| 50m 49.39 | 100m 1:47.37 | 150m 2:45.87 | 200m 3:43.35 | 250m 4:43.99 | 300m 5:46.76 | 350m 6:37.47 | 400m 7:27.01 |
| Catherine Chase | 55 | Birmingham M | | DNC | | | | |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Karen Bellas | 60 | Camden Swiss | | 7:13.85 | | | 239 | |
| 50m 48.45 | 100m - | 150m 2:43.19 | 200m 5:40.09 | 250m 4:41.90 | 300m 7:13.85 | 350m 6:27.02 | 400m 7:13.85 |
65/69 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Patricia Jackson | 65 | East Anglian | | 7:33.01 | | | 210 | |
| 50m 47.24 | 100m 1:43.25 | 150m 2:44.07 | 200m 3:42.90 | 250m 4:48.09 | 300m 5:50.32 | 350m 6:43.00 | 400m 7:33.01 |
2. | Elaine Blower | 67 | Barnet Copt | | 7:46.52 | | | 192 | |
| 50m 52.78 | 100m 1:53.54 | 150m 2:53.89 | 200m 3:52.71 | 250m 4:59.28 | 300m 6:06.17 | 350m 6:58.32 | 400m 7:46.52 |
3. | Frances Jenkins | 66 | Southport | | 7:57.41 | | | 179 | |
| 50m 50.63 | 100m 1:50.85 | 150m 2:48.47 | 200m 3:46.12 | 250m 4:48.99 | 300m 5:50.59 | 350m 6:54.68 | 400m 7:57.41 |
70/74 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
| Jose Adam | 71 | Brighton Dol | | DQ SA- | | | | |